Hydroksyzyna czy środek uzależniający? Jaka jest różnica między nimi

Hydroksyzyna jest lekiem, który jest stosowany w leczeniu lęku, bezsenności i ataków paniki. Należy do klasy leków zwanych benzodiazepinami. Benzodiazepiny to grupa leków, które są podobne do Valium, Xanax i Ativan. Działa poprzez wiązanie się z określonymi receptorami neuroprzekaźników w mózgu, w tym z receptorem GABA A i receptorem GABAA.

Uzależniająca hydroksyzyna

Hydroksyzyna jest lekiem nie uzależniającym, ale stosowana w nadmiernych dawkach lub przez długi czas może uzależniać. Istnieje kilka przypadków nadużywania lub uzależnienia od tego leku. W tym przypadku ważne jest, aby znać różnicę między uzależnieniem i zależnością. Uzależnienie jest definiowane jako “kompulsywne i niekontrolowane zachowanie, które utrudnia zaprzestanie przyjmowania leku”. Jeśli cierpisz na objawy odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku, to możesz być uzależniony.

Uzależnienie to “trwały fizyczny i psychiczny stan bycia pod wpływem narkotyku”. Jeśli przestaniesz używać narkotyku, będziesz czuł się niekomfortowo. Możesz jednak żyć bez niego i nie będziesz odczuwał żadnych objawów odstawienia.

Krótko mówiąc, można być uzależnionym od leku, ale nie można się od niego uzależnić.

Jak można się uzależnić od hydroksyzyny

Osoby uzależnione od hydroksyzyny zwykle biorą lek, aby złagodzić lęk, bezsenność i ataki paniki. Jednak trudno jest przestać brać lek, gdy zacznie się go używać. Trudno jest również znaleźć lekarza, który przepisze ci ten lek. Większość ludzi próbuje samoleczenia, aby uniknąć zakłopotania związanego z przyłapaniem ich przez lekarza. Jest również możliwe, że możesz wziąć lek bez recepty, jeśli bierzesz go z apteki internetowej.

Objawy uzależnienia

Ważne jest, aby pamiętać, że należy przyjmować tylko zalecaną dawkę hydoksyzyny. Jeśli przyjmiesz zbyt dużo leku, poczujesz następujące objawy:

Ból głowy

Bezsenność

Zmęczenie

Nudności

Skurcze mięśni

Drgawki

Biegunka

Zaparcia

Utrata apetytu

Dysfunkcja seksualna

Jeśli wystąpią te objawy, to jest to czas, aby przerwać przyjmowanie leku. Można jednak wrócić do przyjmowania leku, jeśli poczujesz się lepiej.

Efekty uboczne uzależnienia

Możesz czuć się drażliwy, nerwowy i niespokojny podczas przyjmowania leku. Te uczucia mogą prowadzić do depresji. Oprócz wyżej wymienionych objawów, możesz również doświadczyć:

Nieregularny cykl miesiączkowy

Wypadanie włosów

Przyrost masy ciała

Zmniejszenie masy mięśniowej

Zmiany nastroju

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie uzależnienie, to czas na uzyskanie pomocy. Możesz odwiedzić swojego lekarza i poszukać leczenia uzależnienia. Możesz również skontaktować się z placówką odwykową, która może pomóc Ci w pokonaniu uzależnienia.

Wnioski:

W tym blogu omówiłem różnicę między uzależnieniem a zależnością. Jeśli używasz hydro